Bowling Topu. Pandomimci olmak isteyen cüce sevgilisi onu Polonyalı bir karnaval grubuna katılmak için terk ettiğinde yirmi yedi yaşındaydı ve henüz erkekti. Gittiğininin üçüncü günü, insanların sakince kapıdan çıkmalarının çok saçma bir ciddiliğinin olduğunun düşünüp halattan bir merdiven yapmıştı. Hâlâ kullanıyor ve rüzgârda sallanarak inmeyi iyice öğrendi.

Yere indiğinde silkeliyor, merdiven de pencereden düşüyor. Bu öyle bir merdiven; omuzuna atıp alışverişe gidebileceği ve eve dönünce geri takabileceği, pek de güvenli, biraz da gizli. Hoş.

Sevgilisini ilk defa evine, eskiden bir halatı olduğunu ama artık ondan merdiven yaptığını, korkmamasını, sadece dışarı çıkmak için kısa bir süre tutunması gerekeceğini söylemek için davet etmişti. O yüzden gelene kadar aceleyle gidip dönmeli.

İki saat geçiyor.

Dış kapı aralık, demek geç kaldı. Dalıyor içeri, sevgilisi merdivenlerdeki, dolayısıyla çalışma odasının tavanındaki bir deliğin içine şaşkınlıkla bakıyor. Geldiğini anlayınca özür dileyip çekiliyor. O da bakınca aşağıda bir bowling topu olduğunu ve domates fidesini ezdiğini görüyor.

Cüceyi bowling topum diye severdi, onu hatırlıyor.


Serinin diğer yazıları: [1] [2] [3]